BCL: Πρώτη ήττα η ΑΕΚ από την Σολέ

Τρίτη, 15 Δεκεμβρίου 2020 20:56
UPD:21:23
INTIME SPORTS/ΧΗΡΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

Το αήττητο σερί της ΑΕΚ εντός κι εκτός των συνόρων (9-0) από την έναρξη της περιόδου έλαβε τέλος στη Γαλλία. Η Ένωση γνώριση την πρώτη της ήττα στο Basketball Champions League από την Σολέ με 79-70, με τους Γάλλους να πετυχαίνουν την πρώτη τους επιτυχία μετά από 3 απανωτές ήττες

Η Ένωση «πλήρωσε» το πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο που έκανε και το οποίο δεν της επέτρεψε να διευρύνει το αήττητο της και να κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.\

Η ελληνική ομάδα «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στην τελευταία περίοδο, βλέποντας την Σολέ να τρέχει επιμέρους σκορ 26-11 και να κόβει πρώτη το νήμα του τερματισμού, πανηγυρίζοντας την πρώτη επιτυχία της στον 3ο όμιλο, με την οποία απέκτησε ελπίδες πρόκρισης.

Κορυφαίοι της ΑΕΚ, η οποία έχασε τη μάχη των ριμπάουντ στον... επίλογο του αγώνα, ενώ αστόχησε σε κομβικά τρίποντα, οι Κιθ Λάνφγκφορντ (22π.) και Γιανίκ Μορέιρα (19π., 12ρ.), ενώ από τη Σολέ ξεχώρισε ο Βαφέσα Φοφανά με 22 πόντους.