Ο Τσαλμπούρης «υπέγραψε» τη νίκη του ΠΑΟΚ

Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2020 18:49
UPD:19:15
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Το ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του ΠΑΟΚ συνοδεύτηκε με την άνετη νίκη επί του Άρη στο ντέρμπι της Α1, με 75-64, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Το ματς κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην δεύτερη περίοδο, όταν οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά του αντιπάλου τους (47-35) και να «κλειδώσουν» ουσιαστικά τη νίκη τους στο τρίτο 10λεπτο, όταν βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με +17 (63-46).

Κορυφαίος του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν ο Τσαλμπούρης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους (4/6 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ενώ πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Γιάννης Κουζέλογλου (16π., 6 ριμπ.).

Χαρακτηριστικά του αγώνα αποτέλεσαν, επίσης, η υπεροπλία των «ασπρόμαυρων» στη ρακετά (39 με 30 τα ριμπάουντ υπέρ τους) και το δημιουργικό τους παιχνίδι (17 ασίστ, 7 κλεψίματα), με τους «κίτρινους» να έχουν 7 ασίστ και 19 λάθη.