NBA: Ο Γιόκιτς έκανε τη διαφορά στα φιλικά του Σαββάτου

Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2020 11:33
UPD:11:38
EPA/LARRY W. SMITH

Φωτογραφία αρχείου

Η μεγάλη εμφάνιση του Νίκολα Γιόκιτς δε συνοδεύτηκε με νίκη για το Ντένβερ, που ηττήθηκε το Γκόλνεν Στέιτ, ενώ στα χθεσινοβραδινά (12/12) φιλικά μπήκαν... με το δεξί Κλίβελαντ, Τορόντο και Μέμφις

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ - ΝΑΓΚΕΤΣ 107-105

Οι 26 πόντοι του Νίκολα Γιόκιτς δεν αρκούσαν στο Ντένβερ, καθώς το Γκόλντεν Στέιτ επικράτησε με 107-105.

Παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους Ντρέιμοντ Γκριν και Τζέιμς Γουάισμαν οι Γουόριορς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, έχοντας σε καλή βραδιά τον Κεντ Μπέιζμορ με 13 πόντους, ενώ οι Στεφ Κάρι και Κέλι Ούμπρε σταμάτησαν στους 10.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής ήταν μακράν ο κορυφαίος των Νάγκετς.

ΧΟΡΝΕΤΣ - ΡΑΠΤΟΡΣ 100-111

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ το Τορόντο εποβλήθηκε με 111-100 των Σάρλοτ Χόρνετς, που είχαν... άποντο τον Λόνζο Μπολ στο πολυπόθητο (ανεπίσημο) ντεμπούτο του (0/5 σουτ, αλλά και 10 ριμπάουντ) σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ματ Τόμας με 16 πόντους και ο Τρέι Ντέιβις με 13 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που χρησιμοποίησαν 17 παίκτες και σκόραραν όλοι. Για τους Χόρνετς, ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 12 πόντους και ο Γκόρντον Χέιγουορντ 11 πόντους.

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ - ΠΕΪΣΕΡΣ 107-104

Με... γκολ-φάουλ του Αϊζακ Οκόρο (νο5 στα ντραφτ του ΝΒΑ 2020) το Κλίβελαντ πήρε τη νίκη με 107-104 επί της Ιντιάνα, σε ματς που οι βασικοί των δύο ομάδων αγωνίστηκαν από ένα ημίχρονο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τσέντι Οσμάν με 23 πόντους, με τον Οκόρο να ακολουθεί με 18 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 16 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον 16 πόντους και 5 ασίστ.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ - ΜΕΜΦΙΣ 105-107

Με τον Ζα Μοράντ να δίνει το σύνθημα, οι Μέμφις Γκρίζλις πέτυχαν τη νίκη με 107-105 επί της Μινεσότα στο πρώτο φιλικό των δύο ομάδων, σε ένα παιχνίδι που κανένας βασικός παίκτης δεν αγωνίστηκε περισσότερα από 25 λεπτά.

Ο Μοράντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους και 11 ασίστ, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζέιλεν Νόουελ είχε 22 πόντους και ΝτιΆντζελο Ράσελ 14 πόντους, ενώ το Νο1 του ΝΒΑ Draft 2020, Άντονι Έντουαρντς, έμεινε στους 5 πόντους με 2/9 σουτ.

ΓΙΟΥΤΑ-ΦΟΙΝΙΞ 119-105

Με ευχάριστη έκπληξη τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος η Γιούτα επικράτησε με 119-105 του Φοίνιξ, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Κρις Πολ.

Ο Γκος εξελίχθηκε σε παίκτη-κλειδί των Τζαζ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των "Μορμόνων" ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 19 πόντους, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ πρόσθεσε 12 πόντους.

Για τους Σανς, ο Λάνγκστον Γκάλογουεϊ είχε 17 πόντους και ο Ντέβιν Μπούκερ 16 πόντους (αλλά με 5/14 σουτ).