Η Στουτγκάρδη ταπείνωσε την Ντόρτμουντ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ»

Σάββατο, 12 Δεκεμβρίου 2020 18:34
UPD:18:34

Σε ταπεινωτική ήττα μέσα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» υποχρέωσε την Ντόρτμουντ η Στουτγκάρδη.

Η ομάδα του Πελεγκρίνο Ματαράτσο είχε προειδοποιήσει με το 2-1 στην Κολωνία πριν από μία εβδομάδα κι απόψε με το εμφατικό 5-1 πέρασε με θριαμβευτικό τρόπο και από την έδρα της Μπορούσια!

Με βασικό τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας 3 γκολ μέσα σε 12 λεπτά (53΄-64΄) κι άλλο ένα στις καθυστερήσεις, βάζοντας σε μεγάλους μπελάδες τους γηπεδούχους που δεν βρίσκονται σε καθόλου καλό... φεγγάρι. Ήδη έχουν ηττηθεί στα τρία τελευταία ματς που έδωσαν στην έδρα τους (από Κολωνία 1-2 και Μπάγερν 2-3), ενώ έμειναν για τέταρτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο», γεγονός που τους απομάκρυνε ήδη 5 βαθμούς από την κορυφή, ενώ κινδυνεύουν να βρεθούν και στο -7, σε περίπτωση νίκης της Μπάγερν στο Βερολίνο..

Τέσσερα 24ωρα μετά την ιστορική πρόκρισή της στους «16» του Champions League, η Λειψία νίκησε εντός έδρας με 2-0 την Βέρντερ Βρέμης και ανέβηκε στην κορυφή της Bundesliga, αλλά με ματς περισσότερο από την Μπάγερν η οποία δοκιμάζεται σε λίγη ώρα στη γερμανική πρωτεύουσα απέναντι στην Ουνιόν.