«Γκέλα» στο «Αμεξ Στάντιουμ» για την Λίβερπουλ

Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2020 16:53
UPD:16:58
Pool via REUTERS/KIRSTY WIGGLESWORTH

Η ήττα-σοκ της Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» από την Αταλάντα στα μέσα της εβδομάδας για το Champions League (0-2) φαίνεται πως επέδρασε αρνητικά στους πρωταθλητές Αγγλίας.

Οι «κόκκινοι» στο δεύτερο χρονικά ματς της 10ης αγωνιστικής της Premier League «πέταξαν» δύο πολύτιμους βαθμούς στο «Αμεξ Στάντιουμ» απέναντι στην Μπράιτον, η οποία «έσωσε την παρτίδα» στις καθυστερήσεις (1-1).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε με τον Ζότα στο 60ό λεπτό, ωστόσο, στα... χασομέρια του αγώνα οι «γλάροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Γκρος.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 20ό λεπτό του ματς, αλλά ο Νιλ Μοπέ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Με το βαθμό που πήρε η Λίβερπουλ βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση, ωστόσο, κινδυνεύει να βρεθεί ακόμη και στην 3η θέση, σε περίπτωση που την Κυριακή (29/11) η Τότεναμ (20β.) νικήσει την Τσέλσι (18β. Στους 18 βαθμούς βρίσκεται και η Λέστερ που φιλοξενεί την Δευτέρα (30/11) την Φούλαμ.