Basket League: Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής

Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2020 22:27
UPD:22:29
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Νίκη-θρίλερ πέτυχε ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο επί του Κολοσσού με 66-65 σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Παρότι ο «Γηραιός» έδειξε διάθεση στην αρχή του ματς να «καθαρίσει» το ματς από νωρίς, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους Θεσσαλονικείς, διεκδικώντας τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Όλα κρίθηκαν στα φάουλ και στα τελευταία λεπτά: Το κλέψιμο του Αρτις έφερε το 66-65, με τον Κολοσσό να είχε τον τελευταίο λόγο, με επίθεση (14 δευτερολέπτων) στα εναπομείναντα 15,3, αλλά να μην μπορεί να πετύχει το καλάθι της νίκης. Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που πανηγύρισε την 3η εφετινή της νίκη.

Σαγκς και Τσαϊρέλης πέτυχαν από 10 πόντους για τους «κυανόλευκους», ενώ από το συγκρότημα του Καντζούρη ξεχώρισε ο Άντριτς με 14 πόντους, ενώ ο Καντέρ σταμάτησε στους 12.