Νίκη γοήτρου για την Εθνική Ελπίδων

Τρίτη, 17 Νοεμβρίου 2020 20:31
UPD:20:40
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Παρότι αδιάφορη βαθμολογικά, αφού ο στόχος του πλασαρίσματος στην πρώτη δυάδα είχε χαθεί εδώ και αρκετές αγωνιστικές, η Εθνική Ελπίδων ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2021.

Η ελληνική ομάδα νίκησε στο πλαίσιο του 4ου ομίλου το αντίστοιχο συγκρότημα της Σκωτίας με 1-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και στέρησε από την αντίπαλό της τη δεύτερη θέση, που οδηγούσε σε ένα «εισιτήριο» για τα τελικά μέσω της διαδικασίας των μπαράζ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 26ο λεπτό με σουτ ο Χριστόπουλος, από κόρνερ του Κατράνη.

Η Εθνική είχε ευκαιρίες να διπλασιάσει, με τον Ντούχαν να αποκρούει το σουτ του Μπότου στο 59΄ να πράττει ομοίως  στο 78΄, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιαμπάνης κράτησε το 1-0, αποκρούοντας κεφαλιά του Χόρνμπι.

Η «γαλανόλευκη» ομάδα συγκέντρωσε 16 βαθμούς σε 10 παιχνίδια και κατετάγη τέταρτη στον 4ο όμιλο. Πρώτη ήταν η Τσεχία (21) και δεύτερη η Κροατία (20).