Τετάρτη, 11 Νοεμβρίου 2020 21:45
UPD:21:47
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Ο αποδεκατισμένος, ελέω Covid-19, Προμηθέας Πατρών, «κοίταξε στα μάτια» την πρωτοπόρο και αήττητη του Δ΄ ομίλου του EuroCup, Τρέντο, αλλά στάθηκε αδύνατο να κάνει την έκπληξη.

Η ιταλική ομάδα με πολλές λύσεις κατάφερε να επικρατήσει με 89-80 των Αχαιών στο «Δ.Τόφαλος», για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης, διευρύνοντας το σερί της σε 6-0 ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Για το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο, καθώς μετά την 4η ήττα τους έπεσαν στο 2-4 (έχουν κι ένα ματς λιγότερο) κι έχασαν σημαντικό έδαφος στη «μάχη» που δίνουν για να προλάβουν το τρένο της φάσης των «16».

Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 17-17, ενώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έκλεισε το 20λεπτο (41-41). Από κει και πέρα οι Ιταλοί «πάτησαν το γκάζι» ξέφυγε με +10 (69-59) δτο τέλος της 3ης περιόδου και μέχρι το φινάλε είχαν τον απόλυτο έλεγχο, παρότι οι Αχαιοί πλησίασαν σε 78-82 περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε.

Μεγάλο ματς έκανε ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος αφού ξεπέρασε τον κορονοϊό στα 21 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε 22 πόντους από 4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/6 βολές την ώρα που ο Ίαν Μίλερ (22 πόντοι αλλά από 4/13 δίποντα και 3/9 τρίποντα) και ο Μο Φαγέ (8 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) ήταν τα στηρίγματά του.