Ο Άρης είχε την τελευταία λέξη στο ντέρμπι με τον Ηρακλή

Τρίτη, 10 Νοεμβρίου 2020 19:45
UPD:19:47
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Άρης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να «επιστρέψει» στο ματς και να πάρει τη νίκη με 81-75 επί του Ηρακλή, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Η πρώτη νίκη των «κιτρίνων» στο πρωτάθλημα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Κουίντον Ντεκόζι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από τον «Γηραιό» οι Ολιβιερ Χάνλαν (17π) και Βασίλης Καββαδάς (13π., 13 ριμπ.) ήταν αυτοί που πάλεψαν περισσότερο για το «διπλό»..

Με «εκρηκτικό τετράλεπτο στην αρχή τους ματς ο Άρης βρέθηκε στο 14-0, ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» άρχισαν να βρίσκουν σταδιακά τα πατήματά τους και με επιμέρους σκορ 22-8 ισοφάρισαν λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, σε 22-22.

Από κει και πέρα καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στην 2η περίοδο, με τον Ηρακλή όμως, να κάνει ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο και να παίρνει την πρωτοπορία ακόμη και με +12 (46-58).

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν σε απόσταση αναπνοής στο 32΄ (65-66) και 5’30’’ πριν τη λήξη ισοφάρισαν σε 69-69.

Ο Χάνλαν με διαδοχικά δίποντα έδωσε «ανάσα» στον Ηρακλή (69-73), αλλά την τελευταία λέξη στο παρκέ είχαν οι «κίτρινοι». Με σερί 10-0 (Λιτλ, Κουζέλογλου, Ντεκόζι), προηγήθηκαν στο 39’ με 79-73, «καθαρίζοντας», ουσιαστικά, το ματς.