Μπάσκετ: Έβγαλε την «υποχρέωση» με ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 08 Νοεμβρίου 2020 21:47
UPD:21:52
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ VOLITAKIS

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον οποίο νίκησε με 96-67 στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών, στην «πρόβα τζενεράλε» πριν τον αγώνα της Ευρωλίγκας με την Αναντολού Εφές στην ίδια έδρα.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα συνεχίζει αήττητη στην Ελλάδα (2/2 νίκες και παιχνίδι λιγότερο), ενώ ο «Δικέφαλος» ακόμη δεν έχει κάνει... σεφτέ στη φετινή διοργάνωση, καθώς μετρά 0/2.

Με πρωταγωνιστή τον Σαντ Ρος, οι «πράσινοι» μπήκαν νωρίς σε θέση οδηγού κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (23-11). Στα περίπου 9 λεπτά σε αυτό το διάστημα ο Κουβανός πέτυχε τους 15 από τους 23 πόντους της ομάδας του, με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (44-24) στο 15ο λεπτό, με γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου, με το ημίχρονο να κλείνει στο +23 (51-28) και το παιχνίδι να παίρνει οριστικά το δρόμο του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σαντ Ρος με 15 πόντους και «διψήφιοι» οι Μήτογλου (13π., 8ρ.), Παπαπέτρου (12π.) και Παπαγιάννης (10π.).

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο οι Λαβ (17π.), Τέρνερ (15π.) και Γκρίφιν (12π.).