Σάββατο, 07 Νοεμβρίου 2020 21:51
UPD:08/11/2020 12:30
Pool via REUTERS/MARTIN MEISSNER

Με 3-2 επικράτησαν στο ντέρμπι οι «Βαυαροί».

Η Μπάγερν αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με 3-2 στο klassiker της Ντόρτμουντ στο «Signal Iduna Park» και πέρασε μόνη στην κορυφή, αφήνοντας στο -3 τους Βεστφαλούς.

Το παινίδι είχε ξέφρενο ρυθμό και μεγάλες ευκαιρίες από την αρχή, ενώ γκολ του Λεβαντόφσκι στο 24΄ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR για... χιλιοστά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45΄ με δυνατό σουτ του Ρόις, αλλά η χαρά τους κράτησε ελάχιστα, αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αλάμπα σούταρε μετά από κομπίνα σε φάουλ και νίκησε τον Μπούρκι για το 1-1.

Στο 48΄ ο Λεβαντόφσκι με πολύ δύσκολη κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στους πρωταθλητές Γερμανίας κι Ευρώπης, ο Νόιερ κράτησε στη συνέχεια και στο 80΄ ο Σανέ, σε αντεπίθεση, έγραψε το 1-3.

Ο Χάαλαντ «απάντησε» στο 83΄ και ο Ρόις έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87΄ για να ισοφαρίσει, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λεβαντόφσκι είδε για δεύτερη φορά το VAR να του ακυρώνει γκολ για οφσάιντ (πιο καθαρό αυτή τη φορά).

Κακή στιγμή του ντέρμπι ήταν ο τραυματισμός του Κίμιχ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 37΄ και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά στο γόνατο του διεθνή άσου της Μπάγερν.

Αναλυτικά:

• Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (82΄πεν. Μπίτενκουρτ - 67΄αυτ. Μοϊσάντερ)
  • Λειψία-Φράιμπουργκ 3-0 (26΄ Κονατέ, 70΄πεν. Ζάμπιτσερ, 89΄ Ανχελίνιο)
  • Ουνιόν Βερολίνου-Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0 (3΄ Εντο, 13΄ Άντριχ, 45+2΄ Μπέκερ, 52΄πεν. Κρούζε, 89΄ Τόιχερτ)
  • Μάιντς-Σάλκε 2-2 (6΄ πεν. Μπροζίνσκι, 45+2΄ πεν. Ματετά - 36΄ Ουτ, 82΄ αυτ. Σεντ Τζουστ)
  • Άουγκσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-3 (44΄πεν. Ματέους Κούνια, 52΄ Λουκεμπάκιο, 86΄ Πιάτεκ)
  • Στουτγκάρδη-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (17΄πεν. Γκονζάλες, 37΄ Κάστρο - 61΄ Αντρέ Σίλβα, 75΄ Άμπραχαμ)
  • Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 2-3 (45΄ Ρόις, 83΄ Χάαλαντ - 45+4΄ Αλάμπα, 48΄ Λεβαντόφσκι, 80΄ Σανέ)