Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2020 22:34
UPD:22:38
SOOC/Konstantinos Tsakalidis

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Basketball Champions League έκανε το Περιστέρι.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων πέρασε με εμφατικό τρόπο από το Βίλνιους, επικρατώντας στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου με 106-88 της Ρίτας.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Στίβεν Γκρέι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους και 10/13 τρίποντα (ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων στη διοργάνωση) όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστήγς της αναμέτρησης.

Η ελληνική ομάδα έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στην επίθεση, ολοκληρώνοντας με ποσοστά ευστοχίας για... όσκαρ (18/30τρ., 19/31δ., 14/18β.).

Κομβικό σημείο το 24ο λεπτό, όταν από το ισόπαλο 61-61 το Περιστέρι ενεργοποίησε για μερικά λεπτά και την άμυνα, τρέχοντας σερί 0-10 για την «οικοδόμηση» μία διψήφιας διαφοράς (61-71), την οποία με ρεκόρ παραγωγικότητας στη συνέχεια του αγώνα συντήρησε μέχρι τη λήξη του.

Άξιοι συμπαραστάτες του Γκρέι, οι Τρε ΜακΛιν (19π.), Μάρβιν Τζόουνς (14π., 10ρ.), Παναγιώτης Βασιλόπουλος (13π.) και Τέραν Πέτεγουεϊ (11π.). Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Κρις ΜακΚάλοχ με 22 πόντους.