«Θρίλερ» στο Μόναχο με τον Λεβαντόφσκι να «υπογράφει» τη νίκη της Μπάγερν με 4 γκολ

Κυριακή, 04 Οκτωβρίου 2020 21:22
UPD:21:30
REUTERS/ANDREAS GEBERT

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που πέτυχε και τα τέσσερα γκολ η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-3 της Χέρτα σε ματς που έδειχνε να «καθαρίζουν» εύκολα οι Βαυαροί, αλλά εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης προέρχονταν από τη συντριβή στο Χοφενχάιμ (4-1) και ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να μην χάσουν την επαφή τους με την κορυφή.

Προηγήθηκαν με 2-0 κι ενώ έδειχναν να «καθαρίζουν» εύκολα το ματς, στοι δεύτερο μέρος οι Βερολινέζοι αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν στο 71΄ με τον Κούνια.

Στο 85΄ και πάλι ο Λεβαντόφσκι έγραψε το 3-2, αλλά στο 88΄ η Χέρτα βρήκε το γκολ της δεύτερης ισοφάρισης. Την τελευταία λέξη στο ματς, όμως, είπε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο κορυφαίος παίκτης του Champions League τη σεζόν 2019/2020 εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που χάρισε το «τρίποντο» στους Βαυαρούς.

Νωρίτερα, η Αουγκσμπουργκ συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις τη φετινή σεζόν, αποσπώντας 0-0 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, παραμένοντας αήττητη.