ΝΒΑ: Έβγαλε αντίδραση η Βοστώνη

Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2020 11:42
UPD:16:59
USA TODAY Sports/Kim Klement

Με πρωταγωνιστές τους Τζέιλεν Μπράουν (26 πόντους) και Τζέισον Τάτουμ (25 πόντους και 14 ριμπάουντ) η Βοστώνη επικράτησε με 117-106 του Μαϊάμι, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των τελικών των play off της Ανατολής.

Οι Σέλτικς είχαν το «πάνω χέρι» στον αγώνα από το ξεκίνημά του και σε καμία στιγμή δεν έχασαν το προβάδισμα. Ακόμη κι όταν προηγήθηκαν με 100-80 και οι Χιτ έβγαλαν αντίδραση για να μειώσουν σε 109-104 περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε, οι «Κέλτες» βρήκαν τον τρόπο να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Στα αξοσημείωτα του αγώνα ήταν η επιστροφή του Γκόρντον Χέιγουορντ μετά τον τραυματισμό του. Τελείωσε το ματς με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Για την ομάδα του Μαϊάμι, σε double double έφτασε ο Μπαμ Αντεμπάγιο, με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 22 πόντους είχε ο Τάιλερ Χίρο.