«Τρελή» ανατροπή και πρόκριση στους τελικούς της Δύσης για το Ντένβερ

Τετάρτη, 16 Σεπτεμβρίου 2020 09:19
UPD:09:31
USA TODAY Sports/Kim Klement

Το Ντένβερ ολοκλήρωσε μία επική ανατροπή απέναντι στους ΛΑ Κλίπερς κι από το 1-3 που βρέθηκε να χάνει στη σειρά των ημιτελικών των play off, έφτασε στο 4-3 με το 104-89 στο game 7 της σειράς τα ξημερώματα της Τετάρτης (16/09).

Οι Νάγκετς με τη νίκη αυτή πήραν το «εισιτήριο» για τους τελικούς της Δύσης και δικαιολογημένα η ομάδα του Μαλόουν ελπίζει ότι μπορεί να φτάσει μέχρι το τέλος.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ που πέτυχε 40 πόντους, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς τελείωσε τον αγώνα με triple double (16 πόντους, 22 ριμπάουντ και 13 ασίστ).

Για το συγκρότημα του Ντοκ Ρίβερς, που έμεινε στο ματς μόνο στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 54-52, αλλά στην συνέχεια έμεινε για 7 λεπτά χωρίς καλάθι, ξεχώρισε ο Μοντρέζλ Χάρελ με 20 πόντους.

Το μεγάλο αστέρι των Κλίπερς Καουάι Λέοναρντ έμεινε στους 14 πόντους με 6/22 σουτ, ενώ ο Πολ Τζορτζ περιορίστηκε στους 10 με 4/16 σουτ, σε ένα από τα μεγαλύτερα πατατράκ ομάδας στην ιστορία του ΝΒΑ.