Nations League: Ισόπαλο το ντέρμπι στην Στουτγκάρδη

Παρασκευή, 04 Σεπτεμβρίου 2020 00:00
UPD:00:05
REUTERS/PIERRE ALBOUY

Η πρεμιέρα του 2ου Nations League δεν έκρυβε εκπλήξεις.

Μέχρι το 96ο λεπτό η Γερμανία έδειχνε ότι θα έμπαινε... με το δεξί στη διοργάνωση της UEFA, ωστόσο, ο Χοσέ Γκάϊα είπε την τελευταία λέξη στο ματς.

Με το γκολ του αμυντικού της Βαλένθια στο 96΄ η Ισπανία πήρε την ισοπαλία στο ντέρμπι του 4ου ομίλου της League A (1-1), απέναντι στην ελλιπέστατη, Γερμανία (ο Λεβ δεν πήρε στην αποστολή τους διεθνείς της Μπάγερν και της Λειψίας, λόγω της συμμετοχής του στο Final -8 του Champions League). Ο Βέρνερ στο 52ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ για τα «πάντσερ».

Στον ίδιο όμιλο (4ο), η Ουκρανία επικράτησε με 2-1 της Ελβετίας, ενώ για τον 3ο η Ρωσία με δύο γκολ του Τζιούμπα νίκησε με 3-1 τη Σερβία.

Την ώρα που η Εθνική έφευγε με το 0-0 από την Σλοβενία, στο άλλο ματς του γκρουπ, Μολδαβία και Κόσοβο έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Νικολαέσκου στο 20ό λεπτό και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Κολόλι στο 71΄.