Σε 7ο ματς θα «λύσουν τις διαφορές τους», Ντένβερ και Γιούτα, προκρίθηκαν οι ΛΑ Κλίπερς

Δευτέρα, 31 Αυγούστου 2020 10:47
UPD:11:15
Denver Nuggets

Παράταση αγωνίας για Ντένβερ και Γιούτα. Οι Νάγκετς επικράτησαν των Τζαζ με 119-107, ισοφάρισαν τη σειρά του πρώτου γύρου των play off σε 3-3 και, πλέον, θα χρειαστεί κι έβδομος αγώνας για να βγει η ομάδα που θα συνεχίσει στην επόμενη φάση του ΝΒΑ.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ, ο οποίος πέτυχε 50 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 43 λεπτά στο παρκέ. Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι Νάγκετς σούταραν με 50% από την γραμμή των τριών πόντων.

Το Game 7 θα γίνει ξημερώματα Τετάρτης (04:00) και οι Νάγκετς θα επιχειρήσουν να γίνουν η 12η ομάδα στην Ιστορία του ΝΒΑ, που προκρίνεται αν και βρέθηκε να χάνει με 1-3.

Το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς της δυτικής περιφέρειας εξασφάλισαν νωρίτερα οι ΛΑ Κλίπερς, μετά την επικράτησή τους επί του Ντάλας με 111-97, κάνοντας το 4-2 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο Λέοναρντ ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους νικητές με 33 πόντους (14/23 σουτ), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα. Από την άλλη οι Μάβερικς είχαν ξανά σε μεγάλη ημέρα τον Ντόντσιτς που σημείωσε 38 πόντους (15/28 σουτ), 9 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.