Εξαιρετικός, αλλά «μοιραίος» ο Giannis

Δευτέρα, 03 Αυγούστου 2020 08:59
UPD:09:01
USA TODAY Sports/Mike Ehrmann

Η εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο απέναντι στο Χιούστον δεν έφερε τη νίκη στο Μιλγουόκι.

Τα «Ελάφια» απώλεσαν διαφορά 8 πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο, έκαναν πολλά λάθη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά (κακές επιλογές στα σουτ, βεβιασμένες πάσες), με τον Grrek Freak να εξελίσσεται σε «μοιραίο παίκτη» για την ομάδα του. Τελικά οι «Ρόκετς» επιβλήθηκαν 120-116, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ράσελ Ουέστμπριουκ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Μίντλετον έκανε το σκορ 112-104, με το Μιλγουόκι να κρατά τη νίκη στα χέρια του. Ακολούθησε, όμως, ένα black out των «Μπακς» για 90 δευτερόλεπτα, με την ομάδα να χάνει τη συγκέντρωσή της και να κάνει τρία λάθη στις επόμενες επιθέσεις της.

Το Χιούστον με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 113-112 και παίζοντας πιο αποφασιστικά και ψύχραιμα έφτασε στην ολική ανατροπή του σκηνικού.

Με 24 δευτερόλεπτα για το φινάλε το Μιλγουόκι προηγήθηκε 116-115 χάρις σε καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Στο τέλος όμως τα έκανε όλα λάθος: To φάουλ του Giannis στον Ουέστμπρουκ στην επόμενη φάση (2/2 βολές και 117-116), η λάθος πάσα του στην επίθεση των Μπακς και το φάουλ στον Ντάνουελ Χάουζ από τον Κάιλ Κόρβερ για να σταματήσει ο χρόνος (2/2 βολές και 119-116), τα δύο σερί άστοχα τρίποντα του Μίντλετον και γτο φάουλ εκτός φάσης του Αντετοκούνμπο στον Τζέιμς Χάρντεν έδωσε την ευκαιρία στον «μούσια» να διαμορφώσει το τελικό σκορ με μία βολή.

Κάπως έτσι, το τελευταίο τρίλεπτο επισκίασε μία απίστευτη εμφάνιση του Greek Freak, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 πόντους με 14/25 σουτ (2/5 τρίποντα), 6/9 βολές, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κόψιμο σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ τον ακολούθησε, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.