Ο Σεμπάγιος «χτύπησε» στις καθυστερήσεις και η Άρσεναλ προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Αγγλίας

Κυριακή, 28 Ιουνίου 2020 17:43
UPD:17:49
REUTERS/OLI SCARFF

Όπως συνέβη και χθες στο «Κάροου Ρόουντ», με την πρόκριση-θρίλερ της Γιουνάιτεντ απέναντι στην Νόριτς στην παράταση, έτσι και σήμερα ένα ακόμη από τα φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου Αγγλίας, η Άρσεναλ, κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς μετά από ένα ματς που δεν πήγε μεν στο έξτρα ημίωρο, κρίθηκε, δε, όμως, στις καθυστερήσεις του.

Οι «κανονιέρηδες» επιβλήθηκαν με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν», χάρις στο «χρυσό» γκολ του Ντάνιελ Σεμπάγιος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον ΜακΓκόντρικ. Προβάδισμα στην ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε δώσει στο 25΄ ο Νικολά Πεπέ με πέναλτι.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε για πρώτη φορά μετά τη διακοπή της σεζόν, λόγω του κορονοϊού, περνώντας ως αλλαγή στο 90΄+3 αντί του σκόρερ του πρώτου γκολ της Άρσεναλ, Νικολά Πεπέ.