«Βλέπει»... Ευρώπη η Νάπολι

Τρίτη, 23 Ιουνίου 2020 22:52
UPD:22:59
REUTERS/CARL RECINE

Δυνατά έχει μπει η Νάπολι μετά το restart της σεζόν. Ύστερα από την κατάκτηση του Coppa  Italia, οι «παρτενοπέι» μπήκαν... με το δεξί και στη Serie A, καθώς στην πρώτη (γεμάτη) αγωνιστική (προηγήθηκαν την περασμένη εβδομάδα τέσσερα εξ αναβολής ματς), μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 της Βερόνα.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε με τον Αρκάντιους Μίλικ στο 15΄ και στο 90΄ ο Χίρβινγκ Λοσάνο (πέρασε αλλαγή στο 84΄) διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με το «τρίποντο» αυτό η ομάδα του ιταλικού νότου μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στο Europa League της επόμενης περιόδου. Εκτός αποστολής έμεινε ο ανέτοιμος, Κώστας Μανωλάς.

Μειώνονται στο ελάχιστο, πλέον, οι ελπίδες της ΣΠΑΛ για παραμονή στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας, μετά την αποψινή εντός έδρας ήττα (0-1) από την «αδιάφορη» βαθμολογικά, Κάλιαρι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σιμεόνε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.