Παράταση στην ελπίδα για τη Λεγανές

Παρασκευή, 19 Ιουνίου 2020 23:32
UPD:20/06/2020 00:52
REUTERS/Albert Gea

Η «μάχη» για την παραμονή στην La Liga συνεχίστηκε και κατά την 30ή αγωνιστική, καθώς το ντέρμπι των ουραγών, ανάμεσα στη Μαγιόρκα και στη Λεγανές δεν ανέδειξε νικητή (1-1).

Κερδισμένοι από το βαθμό ήταν αναμφισβήτητα οι φιλοξενούμενοι, που κατάφεραν τρία λεπτά πριν από το 90΄ να «σώσουν την παρτίδα» απαντώντας με τον Όσκαρ Ροντρίγκεθ στο γκολ του Σάλβα Σεβίγια (9΄) και να πάρουν «παράταση ζωής».

«Ζωντανή» στο... παιχνίδι της εξόδου στο Champions League της επόμενης περιόδου έμεινε η Βιγιαρεάλ με το «διπλό» στην έδρα της Γρανάδα.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε 1-0 με γκολ του Γεράρδ Μορένο στο ξεκίνημα του αγώνα και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό, φτάνοντας στους 47 βαθμούς ύστερα από 30 αγώνες.

Σοσιεδάδ και Χετάφε έχουν τους ίδιους βαθμούς αλλά κι ένα παιχνίδι λιγότερο.