Αφεντικό του Βερολίνου είναι η Χέρτα

Παρασκευή, 22 Μαΐου 2020 23:57
UPD:23/05/2020 00:06
EPA/ARNE DEDERT

Η Χέρτα θριάμβευσε στο ντέρμπι του Βερολίνου, σκορπώντας» με 4-0 την Ουνιόν, στη συνάντηση που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Οι «πρωτευουσιάνοι», που δείχνουν αγνώριστοι επί τα βελτίω επί ημερών Μπρούνο Λαμπαντία, έκαναν το «2 στα 2» μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς είχε προηγηθεί η «τριάρα» στην έδρα της Χοφενχάιμ.

Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, αλλά από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ ο Ιμπίσεβιτς, στο 51ο λεπτό, το παιχνίδι πήρε το δρόμο του...

Το 2-0 έγινε στο επόμενο λεπτό, όταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ έδωσε την ασίστ στον Λουκεμπάκιο, που πέρασε και τον τερματοφύλακα για να διπλασιάσει.

Στο 61ο λεπτό ο ταλαντούχος Κούνια έγραψε το 3-0, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Μπογιατά στο 77΄,  μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πλάτενχαρντ.