Basketball Champions League: Αποκλεισμός για το Περιστέρι

Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2020 23:48
UPD:12/03/2020 00:17
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Το Περιστέρι αποχαιρέτησε το Basketball Champions League στη φάση των «16».

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ηττήθηκε στην έδρα της με 73-79 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, που διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στους «κυανοκίτρινους» και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την ισπανική Μπούργος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (11-17) και έφτασαν τη διαφορά στο +18 (46-28) στο ημίχρονο.

Σταδιακά το Περιστέρι, που άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα, μείωσε (47-53 στο 30΄), αλλά οι Ισραηλινοί με σταθερό σκοράρισμα προηγήθηκαν με 70-57 στο 36΄ και κράτησαν ως το τέλος.

Οι Μπράουν και Φελντέιν σκόραραν 25 και 24 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Τελ Αβίβ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μορέιρα μέτρησε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Βασιλόπουλος 12 και ο Γκρέι 11 πόντους.