«Πολυβόλο» και στο «Βία ντελ Μάρε» η Αταλάντα

Κυριακή, 01 Μαρτίου 2020 21:56
UPD:22:03
REUTERS/DANIELE MASCOLO

Λίγες εβδομάδες μετά τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της Ιστορίας της με 7-0 επί της Τορίνο, η Αταλάντα ξέσπασε με νέα εκτός έδρας εφτάρα!

«Θύμα» της αυτή τη φορά η Λέτσε, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε πέντε γκολ στο δεύτερο 45λεπτο από τους εκπληκτικούς «Μπεργκαμάσκι» του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Με το σημερινό 2-7, η Αταλάντα έφτασε τα 70 γκολ σε 25 ματς και είναι μακράν η πιο επιθετική ομάδα της Serie A, με δεύτερη την πρωτοπόρο Λάτσιο που έχει 60 γκολ σε 26 αγώνες. Χατ-τρικ σημείωσε ο Ντουβάν Ζαπάτα, ενώ με τη Λέτσε αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

Στο δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Ρόμα επικράτησε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Κάλιαρι με 4-3 στη Σαρδηνία και παραμένει στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης, κυνηγώντας την Αταλάντα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Λέτσε-Αταλάντα 2-7 (29΄ Σαπονάρα, 39΄ Ντονάτι - 17΄ αυτ. Ντονάτι, 22΄, 54΄, 62΄ Ζαπάτα, 47΄ Ίλιτσιτς, 87΄ Μουριέλ, 90+1΄ Μαλινόφσκι)
  • Κάλιαρι-Ρόμα 3-4 (28΄, 89΄ Ζοάο Πέδρο, 75΄ Περέιρο - 29΄, 41΄ Κάλινιτς, 64΄ Κλάιφερτ, 81΄ Μχιταριάν)