«Στάση» Μέμφις για Λέικερς, απέδρασαν από τη Βοστόνη οι Ρόκετς

Κυριακή, 01 Μαρτίου 2020 13:02
UPD:13:10
USA TODAY Sports/Sergio Estrada

Οι Ρόκετς έφυγαν με τη νίκη (111-100 στην παράταση) από τη Βοστόνη χάρις στο κρεσέντο του Γουέστμπρουκ, που σταμάτησε στους 41 πόντους, κι αφού ο Χάρντεν βρήκε λύτρωση από την κακή απόδοση με δύο βολές 24,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο «μούσιας» είχε 21 πόντους αλλά με μόλις 7/24 εύστοχα σουτ, όμως διαμόρφωσε το τελικό σκορ και αποτέλεσμα. Με το σκορ στο 101-104, στην κανονική διάρκεια, ο Τέιτουμ έχασε εσκεμμένα τη βολή, οι Σέλτικς πήραν το ριμπάουντ και με buzzer beater τρίποντο ο Μπράουν οδήγησε το ματς στην παράταση.

Ο Γουέστμπρουκ, εκτός από τους 41 πόντους που πέτυχε είχε ακόμη 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τέιτουμ, που σταμάτησε στους 32 πόντους.

Οι Λέικερς έπαιξαν άσχημα και γνώρισαν βαριά ήττα (88-108) στο Μέμφις από τους Γκρίζλις, ύστερα από ένα σερί επτά νικών. Ο Τζέιμς είχε 19 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Βαλαντσιούνας έκανε θραύση για τις «αρκούυδες», με 22 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Φορμπς, στο τέλος, επέτρεψε στους Σπερς να πανηγυρίσουν στο Σαν Αντόνιο απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ με 114-113. Ο Λάιλς με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών, ο Φουρνιέ για τους Μάτζικ με 23 πόντους.