Με άνεση στον τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ η ΑΕΚ

Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2020 22:44
UPD:13/02/2020 00:15
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, νίκησε με 89-71 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου απέναντι στον Προμηθέα Πατρών θα διεκδικήσει τον πέμπτο τίτλο της στη διοργάνωση, την Κυριακή (16/2) στο Ηράκλειο.

Η Ένωση κυριάρχησε σε ριμπάουντ και δημιουργία, ενώ το περιφερειακό σουτ έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Ο Διαγόρας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 17΄, όταν ισοφάρισε για τελευταία φορά σε 28-28.

Ένα επιμέρους σκορ 13-2 της ΑΕΚ έφερε το +11 (41-30) στο ημίχρονο, για να βρει ρυθμό από τα 6,75 στο τρίτο δεκάλεπτο και με δεύτερο επιμέρους σκορ (29-13) να γράψει στο 30΄ το μη αναστρέψιμο 70-43.

Ο Γιόνας Ματσιούλις τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους. Από τον Διαγόρα της Α2, που έφτασε ως τα ημιτελικά έχοντας αποκλείσει Πανιώνιο, Λάρισα και ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο Βαγγέλης Καράμπουλας με 22 πόντους.