Κυριακή, 09 Φεβρουαρίου 2020 23:54
UPD:23:57
REUTERS/DANIELE MASCOLO

Η Ίντερ έδειξε πόσο πολύ θέλει να πάρει τα σκήπτρα από την Γιουβέντους στη Serie A.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με επική ανατροπή στο δεύτερο πήρε τεράστια νίκη με 4-2. Νίκη, που της έδωσε τη δυνατότητα να «πιάσει» στην κορυφή την «Βέκια Σινιόρα», που το βράδυ του Σαββάτου (8/02) υπέστη ήττα-σοκ από την Βερόνα με 2-1.

Η Μίλαν προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο έλαμψε το άστρο του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, αφού πρώτα στο 40΄ έδωσε άσιστ με κεφαλιά στον Ρέμπιτς να κάνει από κοντά το 1-0 και στο 45΄+1΄ να γράψει ο ίδιος το 2-0 με κοντινή κεφαλιά.

Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «νερατζούρι» μπήκαν αποφασισμένοι να μην πουλήσουν φτηνά το τομάρι τους και μέσα σε τρία λεπτά (51΄-53΄) είχαν ισοφαρίσει.

Από κει και πέρα με άλλα δύο γκολ από τους Ντε Φράι (70΄) και Λουκάκου (90΄+3΄) έφτασαν στην ολική ανατροπή και στη μεγάλη νίκη με 4-2.

Νωρίτερα η Λάτσιο νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Πάρμα με τέρμα του Καϊσέδο στο 41΄ και παρέμεινε στην κούρσα της διεκδίκησης του τίτλου της Serie A, αφού μείωσε τη διαφορά στον ένα βαθμό από τις Ίντερ και Γιουβέντους.