Ντεμπούτο Ποντένσε με βαθμό στο «Ολντ Τράφορντ»

Σάββατο, 01 Φεβρουαρίου 2020 22:11
UPD:22:11

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς συνέχισαν «χέρι-χέρι» την πορεία τους στην Premier League, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Ολντ Τράφορντ» ολοκληρώθηκε με «λευκή» ισοπαλία, για να διατηρηθεί έτσι η παράδοση που θέλει τους «Λύκους» να μη νικούν στην έδρα των «κόκκινων διαβόλων» από το 1980!

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά δεν δημιούργησαν αξιόλογες φάσεις, απέναντι σε έναν αντίπαλο δυνατό και υπολογίσιμο που έψαχνε την ευκαιρία να βγει στην κόντρα. Κάπως έτσι, η ομάδα του Σόλσκιερ έμεινε χωρίς γκολ για τρίτο συνεχή αγώνα πρωταθλήματος. Για τη Μάντσεστερ έκανε ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς μέσος Μπρούνο Φερνάντες, που ξεκίνησε και τελείωσε το παιχνίδι.

Ντεμπούτο όμως είχαμε και για τη Γουλβς, με τον Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού πέρασε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Αντάμα Τραορέ.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ συνέχισε στον καλπασμό της στην Premier League. Οι «κόκκινοι», που επιστρέφουν στους τίτλους πρωταθλήματος ύστερα από 30 ολόκληρα χρόνια, συνέτριψαν στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής τη Σουαθάμπτον με 4-0, με τον Σάλαχ να σκοράρει δύο γκολ.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι της Λέστερ με την Τσέλσι στο «King Power». Οι «αλεπούδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 46΄ με τέρμα του Ρούντιγκερ, αλλά κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με τους Μπαρνς (54΄) και Τσίλγουελ (64΄).

Τελικά η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ρούντιγκερ, στο 71ο λεπτό.

Αναλυτικά:

• Λέστερ-Τσέλσι 2-2 (54΄ Μπαρνς, 64΄ Τσίλγουελ - 46΄, 71΄ Ρούντιγκερ)
  • Μπόρνμουθ-Αστον Βίλα 2-1 (37΄ Μπίλινγκ, 44΄ Ακε - 70΄ Σαμάτα)
  • Κρίσταλ Πάλας-Σέφιλντ Γιουν. 0-1 (58΄ Νόργουντ)
  • Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον 4-0 (47΄ Τσάμπερλεν, 60΄ Χέντερσον, 72΄, 90΄ Σάλαχ)
  • Νιούκαστλ-Νόριτς 0-0
  • Γουότφορντ-Έβερτον 2-3 (10΄ Μασίνα, 42΄ Περέιρα - 45΄, 47΄ Μίνα, 90΄ Γουόλκοτ)
  • Γουέστ Χαμ-Μπράιτον 3-3 (30΄ Ντιόπ, 45΄, 57΄ Σνόντγκρας - 46΄ αυτ. Ογκμπόνα, 75΄ Γκρος, 79΄ Μάρεϊ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουλβς 0-0