Basketball Champions League: Εμφατική πρόκριση στους «16» για την ΑΕΚ

Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2020 00:00
UPD:00:56
SOOC/Konstantinos Tsakalidis

Η ΑΕΚ έφυγε με σπουδαία νίκη από τη Γερμανία απέναντι στη Ράστα Βέχτα, της οποίας επιβλήθηκε με 81-70 για τη 13η αγωνιστική του Basketball Champions League και ακολούθησε το Περιστέρι στους «16» της διοργάνωσης.

Η Ένωση κάλυψε και τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ (75-79) και κατέλαβε με ρεκόρ 8-5 τη δεύτερη θέση του Β΄ ομίλου, ενώ οι Γερμανοί (6-7) βρίσκονται εκτός τετράδας.

Η ΑΕΚ είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο στην άμυνα, όταν κράτησε τους γηπεδούχους στους 31 πόντους, ενώ στην επίθεση μέτρησε 14/16 δίποντα παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (51-31).

Στην επανάληψη, όμως, η παραγωγικότητά της μειώθηκε, τα λάθη εμφανίστηκαν και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 21-8, βλέποντας τη Ράστα Βέχτα να πλησιάζει στο -8 (67-75 στο 37΄).

Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, μίλησε η εμπειρία του Σλότερ μέσα στη ρακέτα, η καλή άμυνα επανήλθε και η ΑΕΚ έφτασε άνετα στο τελικό 81-70.