Eurocup: Πρώτη νίκη στους «16» για τον Προμηθέα

Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2020 23:09

Με μια «έκρηξη» στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας πέτυχε την πρώτη νίκη του στη φάση των «16» του Eurocup, επικρατώντας με 81-70 της γερμανικής Όλντενμπουργκ, στο κλειστό γυμναστήριο της Πάτρας «Δημήτρης Τόφαλος».

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-15 σε εκείνη την περίοδο, που τους βοήθησε να φτιάξουν διαφορά ασφαλείας την οποία συντήρησαν ως τη λήξη.

«Κλειδί» αποδείχτηκαν τα 36 ριμπάουντ έναντι των 24 των Γερμανών, όμως τα λάθη ήταν πολλά (16) για τις 19 ασίστ που μοίρασαν οι γηπεδούχοι.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Όλντενμπουργκ στο Top-16, με τους Αχαιούς να την «πιάνουν» στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς στην πρεμιέρα είχαν ηττηθεί από την Μπρέσια στην Ιταλία.

Πρωταγωνιστές της νίκης ήταν οι Μαυροκεφαλίδης (19π., 6ρ.), Μπαμπ (16π., 5ασ., 4ρ.) και Αγραβάνης, με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Έλις (12π.), Χολ (10π.).

Από την Όλντενμπουργκ, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο  Μαχάλμπασιτς (18π., 8ρ.), ενώ ο Αμαΐτσε σημείωσε 16 πόντους.