Μυθική ανατροπή το Σακραμέντο

Τετάρτη, 08 Ιανουαρίου 2020 08:24
UPD:13:12
USA TODAY Sports/Cary Edmondson

Η Οκλαχόμα πέρασε και από το Μπρούκλιν, επικρατώντας στην παράταση με 111-103 των Νετς, ενώ δύσκολες νίκες πέτυχαν, το Ντιτρότι και το Μέμφις, ενώ το Σακραμέντο αν και βρέθηκε στο -21, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να φύγει με το διπλό από την Αριζόνα.

Με 28 πόντους του Κρις Πολ, οι 20 εξ αυτών στην 4η περίοδο και στην παράταση, η Οκλαχόμα πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Μπρούκλιν με 111-103. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πανηγυρίσει στην κανονική περίοδο, αλλά με το σκορ στο 101-101 ο Σπένσερ Ντίνγουιντι αστόχησε αρχικά σε βολή που εκτέλεσε για φάουλ που κέρδισε και κατόπιν αστόχησε και στο τελευταίο σουτ.

Με ηγέτη τον Ντέρικ Ρόουζ (24 πόντους) το Ντιτρόιτ πέρασε έστω και δύσκολα το εμπόδιο του Κλίβελαντ με 115-113, ενώ το Μέμφις επιβλήθηκε της Μινεσότα με 119-112.

Οι «αρκούδες» πάτησαν... γκάζι στο τελευταίο 12λεπτο και πήραν τη νίκη με τον Ντίλον Μπρουκς να σταματά στους 28 πόντους και τον Ζα Μοράντ στους 25.

Χάρις σε μία επική ανατροπή, το Σακραμέντο «άλωσε» την έδρα του Φοίνιξ και πέρασε με το επιβλητικό 114-103, ενώ βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 21 πόντους!

Περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου οι «Βασιλιάδες» ήταν πίσω στο σκορ με 83-62, αλλά τελικά κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω και να πανηγυρίσουν μία μεγάλη νίκη.

Πρωταγωνιστής της ανατροπής αυτής ήταν ο ΝτιΆρον Φοξ με 27 πόντους.