«Φρένο» σε Μιλγουόκι και Greek Freak από το Σαν Αντόνιο. «Μαγικά» πράγματα από Γιόκιτς και Ντόντσιτς

Τρίτη, 07 Ιανουαρίου 2020 08:03
UPD:09:36
USA TODAY Sports/Rob Gray

Το Σαν Αντόνιο «φρέναρε» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και το Μιλγουόκι, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία άνετη νίκη με 126-104 στο Τέξας. Η βραδιά στο ΝΒΑ «σημαδεύτηκε» από το ρεκόρ καριέρας του Νίκολα Γιόκιτς (47 πόντους), αλλά και με το 11ο φετινό triple double του Λούκα Ντόντσιτς!

Ευστοχώντας σε 19 από τα 35 συνολικά τρίποντα που επιχείρησαν οι «Σπερς» επιβλήθηκαν άνετα των «Μπακς» με 126-104, δύο ημέρες μετά την ήττα τους στο Μιλγουόκι (127-118).

Αυτή την φορά η άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο απέδωσε, αλλά ακόμα κι έτσι κόντεψε να κάνει triple-double, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 10/17 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Σε απίστευτο βράδυ βρέθηκε ο Νίκολα Γιόκιτς απέναντι στην Ατλάντα. Ο Σέρβς σέντερ σταμάτησε στους 47 πόντους, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με την φανέλα του Ντένβερ και χάρη σε αυτόν οι «Νάγκετς» επιβλήθηκαν της Ατλάντα με 123-115.

Ο διεθνής άσος πήρε από το χέρι την ομάδα του σκοράροντας όπως και όποτε ήθελε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 12/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/16 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και κανένα λάθος (!) σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Εκπληκτικός σε ένα ακόμη ματς με το Ντάλας ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος σημείωσε το 11ο εφετινό του triple-double,  με τους «Μάβερικς» να επικρατούν δύσκολα με 118-110 στο Σικάγο.

Με ρεκόρ 23-13, πλέον, το Ντάλας, χάρις στην καθοδήγηση του Σλοβένου άσου, ο οποίος ήταν απολαυστικός για ακόμα μία φορά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους (21 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο) με 9/14 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/9 βολές, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής, σε ακόμα ένα προσωπικό σόου!