Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2019 20:56
UPD:21:24
EPA/PETER POWELL

Τρένο χωρίς φρένα θυμίζει η Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους προς τον τίτλο χωρίς να έχουν αντίπαλο, καθώς με τη σημερινή τους νίκη με 1-0 επί της Γουλβς στο «Ανφιλντ» ξέφυγαν και πάλι με 13 βαθμούς από την δεύτερη, Λέστερ, ενώ έχουν κι ένα ματς λιγότερο.

Μετά από 20 αγωνιστικές η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του τίτλου της Premier League μετά από 30 χρόνια.

Για να φτάσει στην 18η νίκη της σε 19 ματς (έχει και μία ισοιπαλία), η Λίβερπουλ χρειάστηκε και τη βοήθεια του VAR, τόσο στο γκολ του Μανέ στο 42΄ (υπήρχε υποψία ότι ο Λαλάνα χρησιμοποίησε νωρίτερα το χέρι του, φάνηκε όμως ότι βρήκε τη μπάλα με τον ώμο), όσο και στην άμεση απάντηση των «λύκων» με τον Νέτο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όπου το βίντεο έδειξε ότι ο Χόνι που δημιούργησε το γκολ ήταν οριακά οφσάιντ.