Πρώτη η Λειψία στον α΄ γύρο της Μπουντεσλίγκα

Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2019 20:36
UPD:22:17

Πρωταθλήτρια χειμώνα στη Γερμανία είναι η Λειψία, που έχει βάλει πλώρη και φέτος για μεγάλα πράγματα σε Γερμανία και Ευρώπη.

Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 8ο λεπτό, οι «ταύροι» νίκησαν 3-1 την Άουγκσμπουργκ για τη 17η αγωνιστική και βρίσκονται στο +2 από την Γκλάντμπαχ, έναντι της οποίας υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο, η πρωταθλήτρια Μπάγερν νίκησε 2-0 τη Βόλφσμπουργκ στο Μόναχο, ενώ με γκολ στις καθυστερήσεις η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Μάιντς.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Μπάγερ, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Καρίμ Μπελαραμπί. Οι «ασπιρίνες» τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γουέντελ στο 72΄.

Αναλυτικά:

• Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 2-0 (86΄ Τσιρκτσέε, 89΄ Γκναμπρί)
  • Λειψία-Άουγκσμπουργκ 3-1 (68΄ Λάιμερ, 80΄ Σικ, 89΄ Πόουλσεν - 8΄ Νιντερλέχνερ)
  • Μάιντς-Λεβερκούζεν  0-1 (90+3΄ Αλάριο)
  • Σάλκε-Φράιμπουργκ  2-2 (27΄ Σερντάρ, 80΄ Κουτουτσού - 54΄ πεν. Πέτερσεν, 67΄ πεν. Γκρίφο)
  • Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 1-0 (39΄ Κόρντομπα)
  • Χέρτα Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 0-0