Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2019 21:01
UPD:21:03
Action Images via Reuters/JOHN SIBLEY

Σε «περίπατο» μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι το ντέρμπι της 17ης ημέρας με την  Άρσεναλ στο Λονδίνο.

Με τρία γκολ στο α΄ μέρος οι «πολίτες» επιβλήθηκαν με 3-0 στο «Εμιρέιτς», με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να σκοράρει δύο φορές, ενώ έδωσε και μία ασίστ στο 15ο λεπτό στον Ραχίμ Στέρλινγκ.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Μάντσεστερ Σίτι μετρά τρεις διαδοχικές νίκες στο Λονδίνο απέναντι στους «κανονιέρηδες». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μείωσε στους 14 βαθμούς την απόσταση που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, μία εβδομάδα μετά την ήττα από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες της Σίτι για τρίτο σερί πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Φρέντι Λιούνγκμπεργκ έμεινε με μία νίκη στις τελευταίες 11 αγωνιστικές και στο -4 από την Ευρώπη. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που ξεκίνησε βασικός αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό.