Premier League: Ο Βερτόνγκεν «μίλησε» στο φινάλε

Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2019 18:17
UPD:18:19
Action Images via Reuters/CARL RECINE

Ο νεαρός, Μέισον Γκρίνγουντ, «έσωσε την παρτίδα» για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την ίδια ώρα που στο «Μολινό», ο Βερτόνγκεν με γκολ στις καθυστερήσεις χάριζε τη μεγάλη νίκη στην Τότεναμ με 2-1 επί της Γούλβς.

Η Έβερτον «πάγωσε» το «Ολντ Τράφορντ» στο 36΄,  με τον Λίντελοφ να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του. Πίεσε στη συνέχεια η ομάδα του Σόλσκιερ και κατάφερε στο 77΄ με τον 18χρονο Άγγλο επιθετικό, Μέισον Γκρίνγουντ να φέρει το ματς στα ίσια και να φύγει με τον έβα βαθμό (1-1).

Το ματς στο «Μολινό» όδευε προς την ισοπαλία, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιαν Βερτόνγκεν χάρισε τη μεγάλη νίκη στους Λονδρέζους με κεφαλιά.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε προηγηθεί στο 8ο λεπτό με τον Μόουρα, αλλά στο 67' ο Τραορέ ισοφάρισε για τους «λύκους».