Πέρασε και από την Γαλλία η ΑΕΚ

Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019 23:36
UPD:23:37

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στην Γαλλία επί της Ορτέζ με 79-67 και παραμένει στην κορυφή του Β΄ ομίλου του basketball Champions League, με «συγκάτοικο» την Χάποελ Ιερσουσαλήμ.

Μετά από 8 αγωνιστικές η Ένωση βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-2, ενώ παράλληλα υποχρέωσε τους Γάλλους στην 6η ήττα τους. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέβαλαν από το πρώτο δεκάλεπτο το ρυθμό τους, με την άμυνα και την παραγωγικότητα να έχουν την τιμητική τους σε αυτό το διάστημα.

Η ελληνική ομάδα κράτησε στους 11 πόντους την Ορτέζ και με ρεσιτάλ από την περιφέρεια, ξέφυγε στο 10΄ με +16 (11-27). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έμεινε σε απόσταση ασφαλείας, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (31-49), μετά από επιμέρους σκορ 6-15.

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να εξαργυρώνει την ευστοχία της στα σουτ εντός πεδιάς, τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ (14 έναντι 8), της δημιουργίας (15 έναντι 10) και φυσικά την άμυνα, που χάρισε στους «κιτρινόμαυρους» 12 κλεψίματα και υποχρέωσε σε 17 λάθη την Ορτέζ, η οποία με 4/17 τρίποντα δεν είχε τύχη απέναντι στην ελληνική ομάδα.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Κιθ Λάνγκφορντ με 15 πόντους, όσους είχε και ο Πετρ Κορνέλιε της Ορτέζ.