Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019 08:37
UPD:08:42
USA TODAY Sports/Jerome Miron

Το Σακραμέντο χάλασε το ρεκόρ του Λούκα Ντόντσιτς στο Ντάλας, ενώ στο Λος Αντζελες οι Ντέιβις και Τζέιμς έκαναν πάρτι στη ρακέτα της Μινεσότα.

Ένα ρεκόρ που κρατούσε στους Μάβερικς από το 1976 κατέρριψε τα ξημερώματα της Δευτέρας ο Λούκα Ντόντσιτς, ωστόσο, το Σακραμέντο διέκοψε το σερί των Μάβερικς και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 110-106, στερώντας από τους γηπεδούχους τη δυνατότητα να πετύχουν την 6η συνεχόμενη νίκη τους.

Το αρνητικό αποτέλεσμα πάντως δε μειώνει σε καμία περίπτωση την εξαιρετική εμφάνιση του Σλοβένου γκαρντ/φόργουορντ, ο οποίος είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει 19 συνεχόμενα παιχνίδια με πάνω από 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί από το 1976. Ο Ντόντσιτς τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Παρ´ όλα αυτά οι Μάβερικς δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον Νεμάνια Μπιέλιτσα που με 13/18 σουτ (4/7 τρίποντα) πέτυχε 30 πόντους, ενώ είχε επίσης 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34 λεπτά.

Ο Αντόνιο Ντέιβις ήταν ο «ακρογωνιαίος λίθος» της 4ης διαδοχικής νίκης των ΛΑ Λέικερς. Στο πιο παραγωγικό του παιχνίδι με τους «λιμνάνθρωπους» ο AD Λσταμάτησε στους 50 πόντους, έχοντας 20/27 δίποντα! Παράλληλα, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και 4 κλεψίματα οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 142-125 επί της Μινεσότα, την 4η σερί μετά από την ήττα από τους Μάβερικς που είναι και η μοναδική στα τελευταία 15 παιχνίδια.

Ασταμάτητος ήταν και ο Λεμπρόν Τζέιμς από την περίμετρο, έχοντας 6/8 τρίποντα και σημειώνοντας double-double με 32 πόντους και 13 ασίστ.

Για τους «λύκους», που είχαν 7 «διψήφιους» παίκτες ήταν η 4η διαδοχική ήττα.