Συνέχισε με νίκη η Λίβερπουλ

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019 22:27
UPD:24/11/2019 17:28
EPA/TOLGA BOZOGLU

Η Τσέλσι προηγήθηκε της Μάντσεστερ Σίτι μέσα στο Έτιχαντ για την 13η αγωνιστική της premier league με τέρμα του Καντέ στο 21΄, αλλά οι «Πολίτες» απάντησαν με γκολ των Ντε Μπρόιν (29΄) και Μαχρέζ (37΄) κάνοντας την ανατροπή.

Έτσι η ομάδα του Γκουαρντιόλα πήρε την πολύτιμη νίκη από την αντίπαλό της και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 28 βαθμούς, με τέταρτη την Τσέλσι (26β.)

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 και διατήρησε τη διαφορά στην Premier League από τη δεύτερη Λέστερ.

Η Άρσεναλ γλίτωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων την ήττα από την ουραγό Σαουθάμπτον στην οποία παραχώρησε ιοσοπαλία 2-2. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και δέχτηκε μία κίτρινη κάρτα.

Αναλυτικά:

• Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 2-3  (73΄ Αντόνιο, 90΄+2 Ογκμπόνα - 36' Χιουνγκ Μιν,  43΄ Μόουρα, 49΄ Κέιν )
  • Μπόρνμουθ-Γουλβς  1-2 (59΄ Κουκ - 21΄ Μουτίνιο, 31΄ Χιμένες)
  • Άρσεναλ-Σαουθάμπτον  2-2 (18΄, 90΄+6 Λακαζέτ - 8΄ Ινγκς, 71΄ Γουόρντ)
  • Μπράιτον-Λέστερ  0-2 (64΄ Πέρες, 82΄ πεν. Βάρντι)
  • Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ  1-2 (82΄ Ζαχά - 49΄ Μανέ, 85΄ Φιρμίνο)
  • Έβερτον-Νόριτς   0-2 (55΄ Κάντγουελ, 90΄ Σρμπέρνι)
  • Γουότφορντ-Μπέρνλι  0-3 (53΄ Γουντ, 82΄ πεν. Μπαρνς, 88΄ Ταρκόφσκι)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι  2-1 (29΄ Ντε Μπράιν, 37΄ Μαχρέζ - 21΄ Καντέ)