Basketball Champions League: Λύγισε στο τέλος το Περιστέρι

Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2019 23:39
UPD:23:48
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Το Περιστέρι πολέμησε σθεναρά απέναντι στην Μπάμπεργκ, αλλά η λήξη του αγώνα βρήκε την ομάδα των δυτικών προαστίων ηττημένη με 69-72 στη Γερμανία, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Ήταν η τέταρτη συνεχής νίκη της Μπάμπεργκ στον Γ΄ όμιλο, που της επέτρεψε να βελτιώσει σε 4-2 το ρεκόρ της, ενώ το Περιστέρι έχασε έδαφος γνωρίζοντας την τρίτη ήττα και ισοβαθμεί με τη Νίζνι στην τέταρτη θέση.

Μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, που τη βρήκε στο -6 (27-21 στο 10΄, 42-38 στο 20΄), η ελληνική ομάδα βελτίωσε τις επιδόσεις της στην άμυνα και με σερί προσπέρασε με 43-42 στο 23΄ και διατήρησε το προβάδισμα ως τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (49-46).

Τότε όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να ευστοχούν στα μακρινά σουτ και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (59-57). Το Περιστέρι μείωσε σε 67-68 στο 39΄ και σε 69-71 στα 15΄΄ πριν τη λήξη, αλλά το φάουλ του Αγραβάνη στον Σενγκφέλντερ και το άστοχο τρίποντο του Σμιθ στα 6΄΄ έκριναν το νικητή.

Μοναδικός «διψήφιος» για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ο Μόουζες με 11 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ, ενώ οι Μάρεϊ και Ομπασόχαν μέτρησαν επίσης από 11 πόντους για την Μπάμπεργκ.