Τα εύκολα δύσκολα έκανε το Περιστέρι

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 18:47
UPD:18:49
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ (80-75) επιβλήθηκε το Περιστέρι επί του ΠΑΟΚ, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Με το «δίποντο» αυτό η ομάδα του Ηλία Ζούρου έδωσε τέλος στη «συγκατοίκηση» με τον Προμηθέα, που χθες (16/11) ηττήθηκε στο Ρέθυμνο, και, πλέον, βρίσκεται μόνο της στην 2η θέση με ρεκόρ (6-1), πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο, Παναθηναϊκό.

Το Περιστέρι ακολούθησε πιστά το πλάνο του σε άμυνα και επίθεση από το πρώτο τζάμπολ, ξεφεύγοντας με το... καλημέρα στο σκορ και δίνοντας τη... χαριστική βολή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 16-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+24, 73-49), περίπου έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Χαλάρωσαν, όμως, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους 26-7 και να πλησιάσει στο -6 (79-73) ενώ απέμαναν 26΄΄  για τέλος. Ο χρόνος, όμως, δεν ήταν με το μέρος των «ασπρόμαυρων», που δεν απέφυγαν την 5η ήττα τους.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Μόουζες Κίνγκλεϊ (15π.) και Σκούτσι Σμιθ (15π.), ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τζεκουάν Λιούις με 13 πόντους και 9 ασίστ.