EURO 2020: «Τσέκαρε» το «εισιτήριο» για τους τελικούς η Πορτογαλία

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 18:19
UPD:18:23
REUTERS/JOHANNA GERON

Στο φινάλε των προκριματικών του EURO 2020 εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης η Πορτογαλία.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος επιβλήθηκε με 2-0 του Λουξεμβούργου εκτός έδρας και με 17 βαθμούς πήρε την 2η θέση του Β΄ ομίλου, ενώ την πρωτιά η Ουκρανία, μετά το 2-2 στο Βελιγράδι με την Σερβία.

Οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ (39') με το Φερνάντες, ενώ «σφράγισαν» το «τρίποντο» τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ματς με τον κορυφαίο τους σκόρερ, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό η Σερβία, που την ίδια ώρα παραχωρούσε ισοπαλία εντός έδρας στην Ουκρανία, έμεινε εκτός συνέχειας μέσω των προκριματικών και θα εξαντλήσει την τελευταία της ευκαιρία στα paly off του Nations League.

Τάντιτς και Μίτροβιτς ήταν οι σκόρερ των «Πλάβι», ενώ για τους Ουκρανούς ο Γιάρεμτσουκ είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεσιεντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.