Νίκησε τη Βαλένθια παρουσία Πιτίνο ο Παναθηναϊκός

Παρασκευή, 08 Νοεμβρίου 2019 23:34
UPD:23:50
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα απόψε απέναντι στη Βαλένθια, αλλά με τον Νικ Καλάθη σε μεγάλη βραδιά και υπό το βλέμμα του Ρικ Πιτίνο στο ΟΑΚΑ, νίκησε τις «νυχτερίδες» με 91-80 και έφτασε στο 4-3.

Το «τριφύλλι», το οποίο είχε βρεθεί ακόμη και στο +13 (38-25 στο 14΄), χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο λυκόφως της αναμέτρησης για να φτάσει στην τέταρτη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Τόμας με 19 πόντους, ενώ ο Καλάθης άγγιξε το τριπλ νταμπλ (13π., 12ρ., 9ασ.) και οι Φριντέτ, Ράις, Τζόνσον πρόσθεσαν 12, 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από τη Βαλένια ξεχώρισε ο Λόιντ με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 8 ασίστ. Οι 27 πόντοι του μάλιστα αποτελούν ρεκόρ καριέρας στη Euroleague, καθώς το προηγούμενό του ήταν οι 17 πόντοι κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Από το εις βάρος τους 2-9 στο 6΄ οι Ισπανοί προσπέρασαν με 11-13 στο 6΄. Ένα ξέσπασμα του Καλάθη και το τρίποντο του Τζόνσον έφερε το +8 (21-13 στο 9΄), ενώ στα 7.5΄΄ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Παππάς πάτησε ξανά παρκέ σε ευρωπαϊκό αγώνα, μετά από περίπου 10 μήνες.

Το ημίχρονο έληξε 45-35, αλλά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η Βαλένθια βρήκε όλες τις αμυντικές αδυναμίες που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός και με επιμέρους σκορ 4-13 βρέθηκε πάλι σε απόσταση αναπνοής, 49-48 στο 24΄.

Μάλιστα, με 3/3 τρίποντα όχι μόνο ισοφάρισε (59-59 στο 27΄), αλλά προσπέρασε στο 28΄ με 61-62. Ένα καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό (66-62), που με πρωταγωνιστή τον Καλάθη έφτασε στο 79-69 στο 34΄.

Ο Λόιντ όμως έβρισκε όλες τις τρύπες στην αντίπαλη άμυνα, μειώνοντας σε 80-73 στο 35΄ και σε 82-75 στο 37΄, ενώ ο Λαϊμπερί έγραψε με 1/2 βολές το 82-76, αλλά μέχρι εκεί...