NBA: Στις 900 νίκες ο Ντοκ Ρίβερς

Παρασκευή, 08 Νοεμβρίου 2019 13:09
UPD:14:17
USA TODAY Sports/Kirby Lee

Ο Καγουάι Λέοναρντ πέτυχε 27 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ, και οι Λος Άντζελες Κλίπερς ανέτρεψαν διαφορά 8 πόντων στην τελευταία περίοδο για να νικήσουν το Πόρτλαντ με 107-101 στο «Staples Center».

Ήταν η 900ή νίκη στην καριέρα του προπονητή των Κλίπερς, Ντοκ Ρίβερς, ο οποίος είναι πια ο 13ος τεχνικός στην Ιστορία της αμερικανικής λίγκας που σημειώνει αυτό το επίτευγμα.

Για το Πόρτλαντ οι Ντέμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ σημείωσε 22 πόντους έκαστος, αλλά και οι δύο σούταραν με άσχημα ποσοστά (9/23 σουτ). Ο Χασάν Ουάιτσαϊντ πρόσθεσε 17 πόντους και 19 ριμπάουντ για τους Μπλέιζερς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν ασταμάτητος στο Φοίνιξ, σημείωσε 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (συνολικά 34) και το Μαϊάμι νίκησε τους Σανς με 124-108. Από κοντά σε απόδοση ο Γκόραν Ντράγκιτς με 25 πόντους, ενώ 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και μία «τάπα» είχε ο Μπαμ Αντεμπάγιο.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του ως τώρα στην τρέχουσα σεζόν (39 πόντοι με 19/22 δίποντα) και οι γηπεδούχοι Σπερς επικράτησαν της Οκλαχόμα Σίτι με 121-112.

Οι Σέλτικς ήταν εμφανώς ανώτεροι στη Σάρλοτ, νίκησαν εύκολα με 108-87 τους Χόρνετς και πήγαν το ρεκόρ τους στο 6-1, που μαζί με εκείνο των Λέικερς (6-1 αμφότεροι) είναι το καλύτερο στο πρωτάθλημα.

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ, με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, δείχνει ότι έχει ξεπεράσει τον περυσινό τραυματισμό του. Ο Τέιτουμ πρόσθεσε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.