Στους «16» Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν

Πέμπτη, 07 Νοεμβρίου 2019 00:04
UPD:00:07
REUTERS/MAXIM SHEMETOV

Μετά τις Μπάγερν και Γιουβέντους, η Παρί Σεν Ζερμέν «έκλσιε θέση» για την φάση των νοκ άουτ αγώνων, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Κλαμπ Μπριζ στο Παρίσι. Οι Βέλγοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 76΄, αλλά ο Κέιλορ Νάβας μπλόκαρε το πέναλτι του Ντιάν.

Ο 18χρονος Ροντρίγκο, στο ντεμπούτο του σε εντός έδρας αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League, φρόντισε να δείξει ένα μέρος του ταλέντου του και να δικαιολογήσει γιατί η «Βασίλισσα» δαπάνησε 45 εκ. ευρώ για να τον αποκτήσει.

Με το χατ τρικ που σημείωσε (στα πρώτα 7 λεπτά είχε πετύχει δύο γκολ) «υπέγραψε» την άνετη νίκη των «μερένγκες» επί της Γαλατασαράι με 6-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και, πλέον, οι Μαδριλένοι βρίσκονται «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για τους «16».

Απίστευτο ματς έγινε στο Ζάγκρεμπ, όπου η Σαχτάρ αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-1 μέχρι το 93ο λεπτό, κατάφερε να πετύχει 2 γκολ και να φύγει αήττητη με σκορ 3-3 από την έδρα της Ντιναμό και, πλέον, οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν τη μάχη για την 2η θέση.

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι απέτυχαν να «κλειδώσουν» την πρόκριση μετά την ήττα της πρώτης από την Λεβερκούζεν (2-1) και την ισοπαλία της δεύτερης στο Μιλάνο με την Αταλάντα (1-1).

Αναλυτικά

1ος όμιλος

• Παρί Σεν Ζερμέν-Μπριζ 1-0 (22΄ Ικάρντι)
  • Ρεάλ Μαδρίτης-Γαλατάσαραϊ 6-0 (4΄,7΄,90΄+3 Ροντρίγκο, 14΄πεν. Ράμος, 45΄,81΄ Μπενζεμά)

2ος όμιλος

• Μπάγερν-Ολυμπιακός 2-0 (69΄ Λεβαντόφσκι, 89΄ Πέρισιτς)
  • Ερυθρός Αστέρας-Τότεναμ 0-4 (34΄ Λο Σέλσο, 57΄,61΄ Σον, 85΄ Έρικσεν)

3ος όμιλος

• Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3 (25΄ Πέτκοβιτς, 83΄ Ιβάνουσετς, 89΄ Αντέμι - 13΄ Πάτρικ, 90΄+3 Μοράες, 90΄+7 πεν. Τετέ)
  • Αταλάντα-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (49΄ Πάσαλιτς - 7΄ Στέρλινγκ)