Πρωτοφανής διασυρμός της Μπάγερν

Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 18:58
UPD:19:09
EPA/RONALD WITTEK

Πρωτοφανή διασυρμό γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου, τέσσερα 24ωρα πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στην «Αλιάνζ Αρένα», για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Αϊντραχτ «ισοπέδωσε» τους Βαυαρούς στην Φρανκφούρτη με 5-1, σε ματς που η ομάδα του Νίκο Κόβατς αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 9ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Μπόατενγκ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Κόστιτς (25'), Σον (33'), Αμπραχαμ  (49'), Χιντερέγκερ (61') και Πασιένσια (85'), ενώ η Μπάγερν είχε μειώσει στο 37ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι.

Η ήττα αυτή φέρνει σε δύσκολη θέση τον Νίκο Κόβατς, καθώς η ομάδα του Μονάχου απομακρύνθηκε από την κορυφή της βαθμολογίας και θα φουντώσουν ξανά οι πιέσεις για την απομάκρυνση του από τον πάγκο.

Στα μέσα της εβδομάδας η Λειψία είχε διαλύσει την Βόλφσμπουργκ στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» με 6-1, στον β΄ γύρο του γερμανικού κυπέλλου. Σήμερα η ομάδα του Νάγκελσμαν «σκόρπισε» και την Μάιντς, με 8-0, εντός έδρας, με την επίθεσή της να «βγάζει φωτιές», με τον Βέρνερ να πεετυχαίνει χατ τρικ.

Από εκεί και πέρα, μεγάλη νίκη, που την εδραιώνει στην κορυφή της βαθμολογίας, πέτυχε η Γκλάντμπαχ στην έδρα της Λεβερκούζεν με 2-1, ενώ στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε, στο γήπεδο της, με 3-0 της Βόλφσμπουργκ.