Ο Giannis είχε νεύρα, ο «μούσιας»... εκτελούσε

Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2019 07:35
UPD:08:41
USA TODAY Sports/Benny Sieu

Σε ένα ακόμη ματς το Μιλγουόκι πήρε μεγάλη διαφορά στη διάρκειά του, αλλά δεν κατάφερε να την κρατήσει και ηττήθηκε στη Βοστόνη με 116-105. Ματς... από άλλο πλανήτη στην Ουάσινγκτον, με τον Χάρντεν να πετυχαίνει 59 πόντους στη νίκη του Χιούστον με 159-158!

Οι «Κέλτες» υποχρέωσαν τα «Ελάφια» στην δεύτερη εφετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα, σε ματς... καρμπόν όπως εκείνο με το Μαιάμι. Αυτή την φορά η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο πήρε διαφορά 19 πόντων, αλλά στο δεύτερο μέρος υπέστη «καθίζηση», με αποτέλεσμα η Βοστώνη να καλύψει το χαμένο έδαφος και να φτάσει στη νίκη.

Ο Greek Freak δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα, ενώ είχε κι αρκετά νεύρα, προερχόμενα κυρίως από την σκληρή άμυνα των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 4η περίοδο υπέπεσε σε σκληρό φάουλ στον Σμαρτ και λίγο αργότερα χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Ακόμη κι έτσι, όμως, έκλεισε το ματς με 22 πόντους (8/13 σουτ, 6/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 32 πόντους ήταν ο ηγέτης των Σέλτικς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζέιλεν Μπράουν, με τον Τζέισον Τάιτουμ να προσθέτει 25 πόντους, τον Γκόρντον Χέιγουορντ 21 και 10 ριμπάουντ και τον Μάρκους Σμαρτ 19 πόντους.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των «Μπακς».

Τρομερό ματς έγινε στην Ουάσιγκτον, με το Χιούστον να επικρατεί 159-158 των «Ουίζαρντς». Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος πέτυχε 59 πόντους!

Συγκεκριμένα, σε 38 λεπτά συμμετοχής ο «μούσιας» είχε 12/18 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 17/18 βολές. Επίσης, κατέβασε 3 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ κι έκανε ένα καθοριστικό κλέψιμο.