Με... οδηγό την άμυνα η 2η νίκη της ΑΕΚ

Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2019 21:14
UPD:21:20
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ MATTHAIOS

Με εξαιρετική άμυνα η ΑΕΚ πέτυχε τη 2η νίκη της στον Β' όμιλό του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 62-51 της Αντβέρπ, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βέλγους στη δεύτερη ήττα τους.

H AEK «στραγγάλισε» με την άμυνά του δευτέρου ημιχρόνου την Αντβέρπ και μετά το εις βάρος της 33-36 στο 20΄, ξέσπασε με ένα επιμέρους σκορ 14-3(!) στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο 30΄ με +8 (47-39), διαφορά που συντήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας πιο άνετα απ` ό,τι δείχνει το τελικό 62-51.

Οι Κέντρικ Ρέι (18π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (16π.) οδήγησαν την «κιτρινόμαυρη» επίθεση, τη στιγμή που ο Χάουαρντ Σαντ Ρος διέπρεψε στα αμυντικά του καθήκοντα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Από τους Βέλγους των 17 λαθών ο Ντέιβ Ντοντζίνσκι ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση (20π.).