«Φονιάς» Ιμόμπιλε στη Φλωρεντία

Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου 2019 00:12
UPD:10:03
REUTERS/ALBERTO LINGRIA

Στο 89ο λεπτό κρίθηκε ο αγώνας στο «Αρτέμιο Φράνκι» ανάμεσα στη Φιορεντίνα και τη Λάτσιο, με τον οποίο έκλεισε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Οι «λατσιάλι» πήραν τη νίκη με γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε και άφησαν πίσω τους «βιόλα», με τους οποίους ήταν ισόβαθμοι πριν το παιχνίδι.

Η ομάδα της πρωτεύουσας πήρε προβάδισμα στο 22ο λεπτό με τον Χοακίν Κορέα αλλά δεν το κράτησε για πολύ, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Φεντερίκο Κιέζα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο διεθνής επιθετικός.

Στις καθυστερήσεις ο Καϊσέδο αστόχησε σε πέναλτι (απέκρουσε ο Μπαρτολομιέι Ντραγκόφσκι), σε φάση που αποβλήθηκε ο Λούκα Ρανιέρι των γηπεδούχων.

Αναλυτικά:

• Μπολόνια-Σαμπντόρια  2-1 (48΄ Παλάσιο, 78΄ Μπάνι - 64΄Γκαμπιαντίνι)
  • Αταλάντα-Ουντινέζε  7-1 (21΄, 43΄ Ίλισιτς, 35΄ πεν., 47΄, 75΄ πεν.  Μουριέλ, 52΄ Πάσαλιτς, 83΄Τραορέ  - 11΄Οκάκα)
  • Τορίνο-Κάλιαρι  1-1 (69΄ Ζάζα - 40΄ Νάντεζ)
  • ΣΠΑΛ-Νάπολι  1-1 (16΄ Κούρτιτς - 9΄ Μίλικ)
  • Ρόμα-Μίλαν  2-1 (38΄ Τζέκο, 59΄ Τζανιόλο - 55΄ Ερναντέζ)
  • Φιορεντίνα-Λάτσιο  1-2 (27΄ Κιέζα - 22΄ Κορέα, 89΄ Ιμόμπιλε)