Ακάθεκτοι στην Α1 Ανδρών Παναθηναϊκός και Περιστέρι

Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019 22:08
UPD:27/10/2019 10:23
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (50-44), αλλά όταν ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα, οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τύχη.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 108-86, έκαναν το «5Χ5» στην Α1 Ανδρών και θα πάνε με άριστη ψυχολογία στη Μόσχα για τον αγώνα της Ευρωλίγκας με τη Χίμκι.

Ο Φριντέτ πέτυχε 21 πόντους με 4/4 τρίποντα και έδωσε 4 ασίστ, ο Τζόνσον πρόσθεσε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα και ο Μήτογλου είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ Καλάθης και Τόμας έπαιξαν μόλις 12:30 λεπτά, για να ξεκουραστούν. Από τον Άρη που μετρά μόλις μία νίκη, ο Γκετσεβίτσιους είχε 7/11 τρίποντα και 7 ασίστ.

«Πέντε στα Πέντε» και για το Περιστέρι, που επιβλήθηκε με 88-62 του Λαυρίου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», καταγράφοντας στη στατιστική του 45 ριμπάουντ και 27 ασίστ.

Ηγέτης της ομάδας των δυτικών προαστίων ήταν ο Γκρέι με 23 πόντους και 7 ασίστ, ενώ οι Μπλέικ, Σκορδίλης και Γόντικας επίσης ήταν «διψήφιοι» σε πόντους. Από το Λαύριο, τους 10 πόντους ξεπέρασε μόνο ο Ουάτσον (15).